Janów Lubelski i jego skarby

Położony we wschodniej Polsce, w południowo-zachodniej części województwa lubelskiego, jest jednym z ciekawszych miast na terenie Roztocza. Kto w czasie krajoznawczej wycieczki odwiedzi Janów Lubelski, ten z pewnością nie będzie tego żałować. Jakie atrakcje czekają tu na gości?

Z kart historii – Janów Lubelski i jego dzieje

Dumą Janowa Lubelskiego jest piękna sceneria Roztocza Zachodniego oraz bliskość tak wspaniałych kompleksów leśnych, jakimi są Lasy Janowskie. Być może to właśnie takie położenie miasta sprawiło, że osadnictwo w jego rejonie zaczęło się rozwijać stosunkowo późno. W XVI wieku obszar ten zaliczał się do najsłabiej zaludnionych rejonów Małopolski. Sytuacja zmieniła się w wieku XVII, wraz z rozwojem gospodarki opartej na folwarkach. Rosnące zapotrzebowanie na zboże oraz konieczność sprawnego transportowania go w stronę Gdańska sprawiły, że na terenie Puszczy Sandomierskiej zaczęły się pojawiać coraz liczniejsze osady. Kiedy powstał Janów? Miasto, znane początkowo jako Biała, lokowano w 1640 roku, w czasach króla Władysława IV. Za jego oficjalną fundatorkę uchodzi Katarzyna Ostrogska, w czasach której miasto zmienia nazwę, stając się Janowem. Wiadomo, że Janów był związany z Ordynacją Zamoyskich, a przedstawiciele tego rodu odegrali bardzo ważną rolę w jego dziejach. Wojny, toczone przez Rzeczpospolitą w wieku XVII, nie ominęły Janowa. Wiele strat przyniósł miastu najazd Chmielnickiego, wielkim problemem były też nękające Janów epidemie. Po I rozbiorze Polski, Janów stał się częścią Austrii, a następnie- częścią Królestwa Polskiego. W czasie I wojny światowej w rejonie miasta toczyły się ciężkie walki, wiele strat przyniosła też miastu II wojna światowa. Dziś miasto to przyciąga turystów, którzy chcą spędzić urlop na wypoczynku nad zalewem oraz na spacerach po Lasach Janowskich. Jakie atrakcje mogą umilić gościom wypoczynek w tym miejscu?

Janów Lubelski i jego atrakcje

Na terenie Janowa Lubelskiego nudzić się nie można, a szeroka oferta wypoczynku sprawia, że każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Najpopularniejszym miejscem wypoczynku i rekreacji jest tu Zalew Janowski oraz Zoom Natury – duży park rozrywki, będący idealną propozycją dla turystów spędzających tu wczasy z dziećmi. Miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku przyciągają w te strony piękne Lasy Janowskie, na terenie których nie brak rezerwatów florystycznych. W Szklarni można zobaczyć Ostroję Konika Biłgorajskiego, a przy siedzibie nadleśnictwa- ciekawą wystawę na temat przyrody. W samym mieście czeka na turystów piękny rynek oraz sanktuarium z Cudownym Obrazem Matki Bożej Łaskawej – Różańcowej. W czasie wizyty w Janowie Lubelskim warto też zwiedzić tutejsze muzea. Wiele ciekawych eksponatów czeka na zwiedzających w Muzeum Regionalnym, nie lada atrakcją jest też prywatne Muzeum Fotografii.

Janów Lubelski to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Liczne atrakcje oraz fakt, że tanie noclegi można tu znaleźć bez większych problemów, są dodatkową zachętą do spędzenia urlopu w rejonie tego miasta. Takie wakacje sprawią wiele radości i miłośnikom sportów wodnych, i tym, którzy cenią sobie wypoczynek na łonie natury.