Jura dla ciekawych – Tenczyński Park Krajobrazowy

Na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej każdy z nas znajdzie dla siebie wiele atrakcji. Gdzie warto się wybrać?

Ciekawym celem wycieczki po tej części kraju mogą się stać tereny Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego

Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Tenczyński Park Krajobrazowy to przyrodnicze i geologiczne ciekawostki, obok których nie można przejść obojętnie. To również cenne zabytki, dzięki którym w czasie pieszej wycieczki możemy w przyjemny i ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat historii tej części Polski. Ten park zachwyci miłośników natury, którzy cenią sobie zieleń i piękną scenerię. Dlaczego? Bo Tenczyński Park Krajobrazowy to jeden z największych kompleksów leśnych, jakimi może się pochwalić Jura Krakowsko-Częstochowska.

Puszcza Dulowska – ważna atrakcja Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego

Cennym fragmentem tego parku jest Puszcza Dulowska, po której można wędrować godzinami. Kuszą też wspaniałe rezerwaty przyrody, na terenie których chronione są najcenniejsze fragmenty tego parku. Tenczyński Park Krajobrazowy może się pochwalić również specyficzną budową geologiczną. Na miłośników geologii czekają tu różne rodzaje minerałów, wśród których pojawiają się ciekawe rodzaje skał pochodzenia wulkanicznego. Z najciekawszymi skałami można się spotkać w rejonie Tenczynka – miejscowości, w rejonie której jeszcze nie tak dawno pracowały liczne kopalnie oraz kamieniołomy. Zręby i rowy tektoniczne to kolejne ciekawostki i atrakcje, dzięki którym Garb Tenczyński staje się miejscem tak atrakcyjnym dla turystów.

W granicach Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego nie brak też ciekawych pamiątek historycznych. Symbolami tego terenu stały się średniowieczne zamki: Tenczyn oraz Lipowiec. Ich malownicze ruiny to ważne atrakcje, które znalazły się na słynnym Szlaku Orlich Gniazd. W czasie wycieczki po tej części Jury warto zwiedzić też takie obiekty, jak dwór w Aleksandrowicach czy pałac w Balicach.

Tenczyński Park Krajobrazowy – podsumowanie

Na miłośników sztuki obronnej czekają ciekawe forty, m. in. Pasternik, Mydlniki oraz Bronowice Małe, które od XIX wieku powstawały w rejonie Krakowa. Więcej artykułów o atrakcjach z okolic Krakowa i małopolski znajdziesz w serwisie https://www.region24.pl/.

W gronie zabytków sakralnych wyróżnia się z kolei kościół w Tenczynku, do którego z pewnością warto zajrzeć.