Miejsca w Polsce, które Cię zachwycą

Polska jest pięknym krajem, ale często niedocenianym jeśli chodzi o turystów. Możesz zdziwić się, jak wiele miejsc w Polsce jest mało odwiedzanych i ma wspaniałą historię oraz zapierające dech w piersiach widoki.

1. Janów Lubelski

Janów Lubelski leży we wschodniej części Polski i mieści się godzinę drogi od Lublina. Leży zaraz przy pięknym pasie lasów janowskich. Jest to teren objęty programem Natura 2000. W pobliżu Janowa Lubelskiego znajdują się jedyne w swoim rodzaju bagna i moczary, zamieszkałe przez prawie 100 gatunków ptaków, płazów i owadów. Jeśli chcesz spotkać czaplę, czy piękne ogromne ważki, to Janów Lubelski będzie do tego idealny. Wspaniałe miejsce na wypoczynek wraz z rodziną. Będąc w Janowie nie w sposób nie odwiedzić Imielty Ług – rezerwatu przyrody znajdującego się w gminie Modliborzyce. Można obejrzeć tam jedyne w Polce torfowisko z ogromną ilością roślin bagiennych. Zbudowana nad torfowiskiem kładka pozwala na oglądanie torfowiska tak, jakbyśmy znajdowali się w samym jego środku. Piękne jezioro Imielty Ług na pewno na długo zagości w naszym sercu. W samym Janowie Lubelskim można znaleźć piękny zalew, przy którym znajduje się strzeżona plaża. Przy zalewie znajdziemy jeden z większych w Polsce parków linowych. Istnieje również możliwość wynajęcia rowerka wodnego, czy łowienia ryb.

2. Brzeg

Brzeg to niewielka miejscowość, znajdująca się około godziny drogi od Wrocławia. Brzeg zachwycić nas może nie tylko poniemieckimi kamieniczkami, ale również wspaniałym zamkiem. Renesansowy zamek Piastów Śląskich, ze wspaniałymi arkadami oraz pięknymi salami to prawdziwa perła Dolnego Śląska. W zamkowych komnatach obecnie znajdują się wystawy poświęcone Piastom Śląskim, ale również śląskiej sztuce sakralnej od średniowiecza, po XIX wiek. Zaraz obok zamku znajduje się piękny, barokowy kościół św. Krzyża, znany ze swoich iluzjonistycznych fresków pochodzących z XVIII wieku. Godny uwagi jest również Park Chrobrego.

3. Byczyna

Niewielka miejscowość, którą można spotkać jadąc po drodze od Kluczborka na zamek w Mosznej. Warto w niej zobaczyć przede wszystkim jedyny w Polsce zachowany w 90% średniowieczny mur obronny. Najlepiej widać go z wieży ratusza miejskiego. Warto również zobaczyć fosę, której obecnie hodowane są pstrągi. Byczyna słynie przede wszystkim z bitwy pod Byczyną, która rozegrała się na polach za miastem 24 stycznia 1588 r. i według historyków była bitwą ważniejszą pod względem historycznym od bitwy pod Grunwaldem. To tu hetman Jan Zamoyski pokonał Maksymiliana III Habsburga i wziął go do niewoli, gdy ten schronił się za murami miasta, po ucieczce jego wojsk. Oprócz pięknych murów miejskich, z zachowanymi basztami obronnymi, w Byczynie warto również odwiedzić kościół ewangelicki oraz kościół barokowy. Znajdują się tuż przy rynku i co ciekawe w niedzielę odprawiają nabożeństwa o tej samej porze, przez co zarówno katolicy, jak i protestanci mogą modlić się jednocześnie. Sam układ urbanistyczny miasta pochodzi jeszcze z czasów średniowiecznych i do tej pory pozostał praktycznie niezmieniony.