Kwestie bezpieczeństwa są ważne w każdej sytuacji. Gdy chodzi o prace budowlane, ma to ogromne znaczenie w bardzo wielu aspektach. Mowa tutaj nie tylko o bezpieczeństwie pracowników, ale również o bezpieczeństwie całej realizowanej konstrukcji. Niezwykle wiele inwestycji budowlanych wymaga stworzenia wykopów, często dość głębokich, aby projekt został zrealizowany odpowiednio. Jednak ich wykonywanie pociąga za sobą konieczność zadbania również o ich właściwe zabezpieczenie, aby dzięki temu wykonać prace bez problemu.
Jak zabezpiecza się wykopy?
Zabezpieczanie wykopów może być wykonywane na bardzo wiele sposobów. Dzięki temu można wybrać metodę idealną do każdej sytuacji, czyli przede wszystkim jak najlepiej chroniącą dany wykop. Tutaj pod uwagę trzeba brać ich wielkość, przede wszystkim głębokość jak również warunki pogodowe czy gruntowe. Głębokie wykopy bardzo często pociągają za sobą przesiąkanie przez ściany wód gruntowych, co powoduje że istnieje ryzyko jego zalania czy nadmiernego osuwania się ścian wykopu. W takiej sytuacji bardzo często stosowaną formą zabezpieczeń jest ścianka szczelna, która najlepiej zabezpiecza właśnie przed ewentualnym napływem wód gruntowych. Zabezpiecza również przed osuwaniem się ścian wykopu a ponadto jak wskazuje bardzo wiele osób jest formą zabezpieczenia której wykonanie zajmuje najmniej czasu.
Nieco odmienną, i przede wszystkim ciut bardziej pracochłonną wersją zabezpieczenia jest ścianka berlińska. Dają one doskonałą ochronę przed osuwaniem gruntu, jednak nie chronią przed ewentualnym napływem wód gruntowych. Bardzo dobrze można je łączyć z kotwami, w celu zapewnienie jeszcze lepszego zabezpieczenia i trwałości konstrukcji.
Jak stosować kotwy?
Jednym ze sposobów na wzmocnienie wykupów są również kotwy gruntowe. Stosuje się je nie tylko jako rozwiązanie czasowe, ale również w celu trwałego wzmocnienia wykonywanego projektu. Proces ich montażu nie jest skomplikowany wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Kotwy mocowane są w odpowiednio wcześniej przygotowanych otworach. Po wypełnieniu ich cementem należy poczekać aż zgęstnieje i dopiero dokonać ich montażu. Dalsze czynności, związane z naprężaniem powinny być wykonywane po całkowitym zaschnięciu cementu znajdującego się wewnątrz otworów. Jeśli proces przygotowywania i oczekiwania na zaschnięcie w konkretnej sytuacji jest zbyt długi, wówczas można zdecydować się na kotwy samowiercące. Wówczas wszystko wykonywane jest w czasie jednej czynności, co na pewno znacznie skraca czas potrzebny na ich montaż. Oczywiście uzależnione jest to od innych czynników, jak na przykład rodzaj gruntu. Każdorazowo sposób stosowanych zabezpieczeń powinien być dobierany do panującej sytuacji pogodowej i wielu innych czynników. Kotwy mogą być stosowane jako element uzupełniający innych zabezpieczeń lub też jako samodzielne zabezpieczenie. Z pewnością doborem odpowiednich dla danej sytuacji rozwiązań powinni się zając profesjonaliści, którzy doskonale wiedzą, które sprawdza się najlepiej w danej sytuacji.
Warto przeczytać