Krynki – niesamowite skarby Podlasia

Krynki to jedna z ciekawszych miejscowości, jakimi może nas oczarować Podlasie. Kto w czasie wycieczki po okolicach Białegostoku zatrzyma się Krynkach, ten z pewnością nie będzie żałował.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w podlaskich Krynkach?

Choć Krynki znane są przede wszystkim z ogromnego ronda, z którego odchodzi aż 12 ulic, na terenie tej miejscowości nie brak też ciekawych zabytków oraz miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi. Wiadomo, że Krynki zaczęły się rozwijać w wieku XV wokół książęcego dworu, wiadomo też, że to właśnie w tej miejscowości w 1434 roku doszło do bardzo ważnego spotkania króla Władysława Jagiełły z księciem litewskim Zygmuntem Kiejstutowiczem.

Skutkiem tego spotkania była wznowiona unia polsko-litewska, która na wiele lat przypieczętowała współprace Polski z Litwą. O roli miejscowości najlepiej świadczyć może fakt, iż już w1569 roku otrzymała ona prawa miejskie. Dziś jest to spokojna miejscowość, mogąca się pochwalić typowym dla pogranicza wielokulturowym charakterem. Kto w czasie wycieczki po Podlasiu zatrzyma się na jej terenie, ten będzie mógł ujrzeć wiele ciekawych zabytków z czasów świetności miasteczka. Uwagę przyciąga tu cerkiew z XIX wieku, wzniesiona w miejscu poprzedniej, XVI-wiecznej świątyni zniszczonej przez pożar, intryguje też kościół św. Anny, urzekający gotycką formą nadaną mu w początkach XX stulecia. W Krynkach nie brak też cennych pamiątek po społeczności żydowskiej, która aż do II wojny światowej odgrywała tu bardzo ważną rolę.

Dziś o Żydach z Krynek przypomina m.in. cmentarz żydowski, na terenie którego wciąż jeszcze można ujrzeć sporo ciekawych macew. Na uwagę zasługuje też Synagoga Kaukaska – najmłodsza z kilku synagog w Krynkach, a jednocześnie jedna z nielicznych, którym udało się przetrwać do naszych czasów w dość dobrym stanie. Co ciekawe, synagoga ta powstała na terenie najbiedniejszej dzielnicy w Krynkach, zwanej Kaukazem. W tej części Krynek mieściła się garbarnia, w której obrabiano skóry sprowadzane głównie z Kaukazu. W połowie XIX wieku powstała tu synagoga, która pomimo wojennych zniszczeń wciąż może się pochwalić ciekawymi elewacjami.

Więcej wpisó o turystykach, atrakcjach, podróżach, przeczytasz w serwisie nakoncuswiata.pl.

Dziś w jej murach ma swą siedzibę Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, wcześniej synagoga ta służyła jako magazyn oraz jako sala kinowa. I choć jej wnętrze zostało zdewastowane, jest ona jedną z najciekawszych pamiątkach po żydowskich mieszkańcach tej miejscowości.