Co warto zobaczyć w Tomaszowie Lubelskim?

Kto chce lepiej poznać Roztocze Wschodnie, ten koniecznie powinien odwiedzić Tomaszów Lubelski. To interesujące miasto, które może się pochwalić zarówno ciekawa historią, jak i licznymi zabytkami. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki po tym mieście?

Tomaszów Lubelski i jego dzieje

Przed rozpoczęciem wędrówki po mieście, warto zapoznać się z jego historią. Wiadomo, że powstanie tego ośrodka miejskiego ma związek z rodziną Zamoyskich, a pierwotna nazwa miasta brzmiała Jelitkowo (nawiązywała w ten sposób do herbu Zamoyskich). Nazwa Tomaszów pojawiła się nieco później, a wprowadzenie zmiany wiązało się z narodzinami syna kanclerza – Tomasza. W rękach prywatnych miasto to pozostawało aż do połowy XIX wieku, stając się w tym czasie ważnym ośrodkiem gospodarczym. Do XIX wieku miejscowość ta nazywana była Tomaszowem Ordynackim, o którego potędze i dawnej świetności do dziś przypominają nam liczne zabytki.

Co warto zobaczyć w Tomaszowie Lubelskim?

Zwiedzanie Tomaszowa Lubelskiego może się dla każdego z nas okazać ciekawą lekcją historii oraz przygodą, która na długo zapisze się w pamięci. W mieście tym nie brak przecież miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami oraz perełek dawnej architektury, obok których nie można przejść obojętnie. Dla wielu osób odwiedzających Tomaszów, głównym celem wycieczki jest drewniany kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Świątynia ta powstała w latach 20-tych XVIII wieku, a jej fundatorem był Michał Zamoyski. Wzniesiony z drewna modrzewiowego kościół zachwyca zarówno swoimi rozmiarami, jak i ciekawym wystrojem wnętrza. Zachwyt wzbudza manierystyczny ołtarz główny z cudownym obrazem Matki Boskiej Szkaplerznej, intryguje też relikwiarz św. Feliksa – patrona trynitarzy. Innym obiektem sakralnym, z którego Tomaszów Lubelski może być dumny, jest prawosławna cerkiew św. Mikołaja, we wnętrzu której można ujrzeć wiele ciekawych ikon. Warto też zwrócić uwagę na drewniany budynek herbaciarni, którą wzniesiono pod koniec XIX wieku w celu uczczenia koronacji cara Mikołaja II. Specyficznym miejscem, które warto odwiedzić ze względu na jego dzieje, jest tomaszowska Izba Pamięci Terroru Komunistycznego. Urządzono ją na terenie dawnego więzienia UB, które potocznie nazywano „Smoczą Jamą”. Dla wielu żołnierzy AK i BCh więzienie to stało się miejscem tortur i kaźni. O ich losach do dziś przypominają więzienne cele, które zaadaptowano na potrzeby wystawowe. Tu można poznać najnowsze, wyjątkowo tragiczne dzieje miasta i jego mieszkańców, a jednocześnie uczcić pamięć ofiar zbrodniczego systemu.

Wycieczki po tak ciekawym mieście, jakim jest Tomaszów Lubelski, mogą się dla każdego z nas okazać wyjątkowym doświadczeniem. To niezwykły ośrodek miejski, na terenie którego można poszerzyć swą wiedzę na temat historii, a jednocześnie nacieszyć się widokiem wielu wspaniałych zabytków.