To największe miasto leżące na terenie Roztocza Środkowego, a jednocześnie bardzo ważny ośrodek turystyczny. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po tak ciekawym mieście, jakim jest Tomaszów Lubelski? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?
Z kart historii – dzieje Tomaszowa w pigułce
Dzieje Tomaszowa związane są z dziejami Ordynacji Zamojskich. Wiadomo, że miejscowość tę założył pod koniec XVI wieku Jan Zamoyski, choć najprawdopodobniej już w XV wieku istniała tu niewielka wieś. Skąd nazwa Tomaszów? Od imienia syna Jana Zamoyskiego – Tomasza, którego narodziny stały się dla twórcy Ordynacji wydarzeniem niezwykle ważnym. W 1621 roku nastąpiła oficjalna lokacja miasta, w tym też czasie powstały mury miejskie. Już w początkach XVII wieku był Tomaszów bardzo ważnym ośrodkiem, na terenie którego obok siebie funkcjonowali katolicy, Rusini i Żydzi. Miasto mogło się pochwalić kościołami, cerkwiami i synagogą. Niestety, wojny toczone w wieku XVII negatywnie odbiły się na Tomaszowie i jego mieszkańcach. Sporo zniszczeń spowodowały tu wojska Bohdana Chmielnickiego oraz potop szwedzki. Pożary i zarazy, trudny czas zaborów – wszystko to doprowadziło do upadku miasta. Odrodzenie miasta przypada na przełom XVIII i XIX stulecia, kiedy to Tomaszów stał się znany dzięki miejscowej fabryce fajansu i porcelany. W XIX wieku wielką sławę zdobyła również miejscowa fabryka wódek i miodów. Wiek XX to wiele zniszczeń, związanych z przebiegiem II wojny światowej, to również zagłada miejscowej społeczności żydowskiej. A jak dziś wygląda życie w tym mieście? Współczesny Tomaszów to ważny ośrodek sportów zimowych oraz miejscowość, na terenie której bardzo ważną rolę odgrywa turystyka. Jakie atrakcje przyciągają tu gości z całej Polski?
Tomaszów Lubelski i jego atrakcje
Tomaszów Lubelski może się pochwalić ciekawą zabudową. Warto pamiętać, że jej twórcą był ten sam człowiek, który projektował Zamość – Bernardo Morando. Wśród budowli znajdujących się na terenie tego miasta nie brak ciekawych perełek dawnej architektury. Jedną z tych ciekawszych jest barokowy kościół modrzewiowy, uznawany za jeden z najciekawszych zabytków drewnianej architektury w kraju. W jego wnętrzu nie brak ciekawych dzieł sztuki sakralnej, przy czym największym zainteresowaniem turystów i pielgrzymów cieszy się cudowny obraz Matki Boskiej Szkaplerznej z Dzieciątkiem. Warto tu również zwiedzić prawosławną cerkiew z końca XIX wieku oraz pochodzący z początków XX wieku ratusz. Miłośników historii mogą też zainteresować zbiory miejscowego Muzeum Regionalnego, w którym zgromadzono m. in. sporo pamiątek związanych z prawosławiem oraz ciekawy zbiór zabytków archeologicznych. Kto znajdzie tanie noclegi w tym mieście, może też zaplanować ciekawe wycieczki po jego najbliższej okolicy. Do najciekawszych miejsc, do których można się bez problemów dostać z Tomaszowa Lubelskiego, zalicza się Siwa Dolina oraz Piekiełko – rezerwat geologiczny, który może zrobić ogromne wrażenie na każdym turyście.
Tomaszów Lubelski to jedno z ciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Roztocze Środkowe. Z pewnością warto spędzić tu nieco więcej czasu, z pewnością warto poznać lepiej najbliższą okolicę tego miasta. Atrakcje, z jakimi można się tu spotkać, oczarują każdego i sprawią, że czas spędzony w tym miejscu będzie dla każdego z nas przyjemnym doświadczeniem.
Warto przeczytać
Krynki – niesamowite skarby Podlasia
6 najciekawszych atrakcji turystycznych w królewskim mieście Kraków
Zamość – miasto idealne