Lublin: co koniecznie trzeba tu zobaczyć?

Lublin to wspaniały cel wycieczki dla każdego, kto chce poczuć magię wschodniej Polski oraz poszerzyć swą wiedzę na temat historii. W tym mieście można się nacieszyć wspaniałą atmosferą i cennymi zabytkami, w gronie których nie brak wyjątkowych skarbów. Jakie atrakcje zasługują na szczególne wyróżnienie? Jakich zabytków nie można pominąć w trakcie spaceru po tym mieście?

Zwiedzanie Lublina warto rozpocząć od wizyty na tutejszym zamku, który intryguje zarówno swą formą, jak i historią. Jego dzieje sięgają XIV wieku, kiedy to z woli króla Kazimierza Wielkiego powstała w Lublinie budowla o charakterze obronnym. Niestety, z tej pierwotnej budowli przetrwała tylko kaplica Świętej Trójcy. W miejscu zniszczonych w XVII wieku fragmentów zamku powstały z czasem nowsze, które do dziś zachwycają nas swą neogotycką formą. Lubelski zamek pełnił w swych dziejach różne funkcje, przy czym największą „sławę” zyskał jako więzienie. Już w czasach zaborów więziono tu wrogów carskiej władzy, a z czasem również kryminalistów. W latach II wojny światowej z zamkowego więzienia korzystali hitlerowcy, a później Urząd Bezpieczeństwa Państwa. Dziś w zamku ma swą siedzibę Muzeum Lubelskie, które z pewnością warto zwiedzić. Najważniejszą atrakcją lubelskiego zamku jest jedyna pamiątka po kazimierzowskim zamku, czyli wspominana już kaplica Świętej Trójcy. Może się ona pochwalić pięknym wnętrzem, a przede wszystkim unikalnymi freskami rusko-bizantyjskimi z 1418 roku.

W trakcie wycieczki po Lublinie warto też odwiedzić Stare Miasto, pełne historycznych uliczek oraz pięknych kamienic. Nie lada gratką dla każdego z nas może się okazać wędrówka po podziemnej trasie turystycznej, dzięki której można spojrzeć na Lublin z nieco innej perspektywy. Cennym zabytkiem jest też Wieża Trynitarska, znana jako rewelacyjny punkt widokowy oraz jako Muzeum Archidiecezjalne (uznawane za jedną z najciekawszych placówek muzealnych w Lublinie). Warto też zwrócić uwagę na ratusz, w którym na miłośników historii czeka m.in. Muzeum Historii Ratusza i Trybunału Koronnego. Kto chce poczuć magię dawnej Lubelszczyzny, ten może odwiedzić z kolei Muzeum Wsi Lubelskiej – wspaniały skansen, na terenie którego zgromadzono wiele cennych budowli drewnianych, sprowadzonych tu z okolicznych miejscowości. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że Lublin staje się miastem wyjątkowo atrakcyjnym dla turystów. Tu każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego, a spędzony tu czas dla nikogo nie będzie czasem straconym.