Nieznane nadmorskie miejscowości – z wizytą w Oliwie

Trójmiasto może zaskoczyć swymi atrakcjami, a miejsc godnych uwagi jest tu wiele – opisy najciekawszych z nich znajdziesz w serwisie trojmiejski.pl, tymczasem goszcząc nad polskim Bałtykiem z pewnością warto wybrać się na małą wycieczkę śladami cystersów.

Taka wyprawa jest wyjątkowo prosta w organizacji. Wystarczy pokonać zaledwie 10 km od centrum Gdańska, by znaleźć się w miejscu naprawdę wyjątkowym.

Oliwa – tego nie wiedziałeś o tej nadmorskiej miejscowości

Oliwa, znana z mieszczącego się tu opactwa cystersów, do dziś przyciąga liczne wycieczki swymi wspaniałymi budowlami. Wiadomo, że tutejsza katedra jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej w Polsce, jednak nie tylko ona zasługuje na uwagę.

Czym jeszcze może oczarować turystów Oliwa?

Zwiedzanie tej dzielnicy Gdańska najlepiej zacząć od jej największej atrakcji. Jest nią potężna katedra, która dawniej służyła cystersom. Dziś służy Archidiecezji Gdańskiej, jest też jednym z symboli Pomorza. Wznoszona od XIII wieku może zachwycić nie tylko swymi rozmiarami, ale i pięknymi zabytkami sztuki sakralnej mieszczącymi się w jej wnętrzu. Nie brak tu elementów typowych dla sztuki barokowej, choć i renesans jest tu bardzo dobrze reprezentowany. Renesansowy ołtarz główny oraz wykonane w XVI wieku polichromie z pewnością mogą oczarować, jednak największym zainteresowaniem turystów cieszą się organy z II połowy XVIII wieku. To dzięki nim katedra stała się znana w świecie miłośników muzyki.

Park Oliwski – interesująca atrakcja w centrum Oliwy

Dlaczego? Latem Oliwa przyciąga wspaniałymi koncertami, a wielkim wydarzeniem jest tutejszy Międzynarodowy Festiwal Organowy. W czasie wizyty przy tej katedrze koniecznie trzeba zwrócić uwagę na dawne zabudowania klasztorne oraz wspaniałe, gotyckie krużganki. Idealnym miejscem na spacer i relaks w otoczeniu wspaniałej zieleni jest z kolei pobliski Park Oliwski, podzielony na część angielską i francuską.

Oliwa może się również pochwalić ciekawym ogrodem zoologicznym, którego najważniejszymi mieszkańcami stały się szympansy.